Anderson Tuftex Carpet Purrsuasion Leisure
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Style Name | PURRSUASION |
| Style Number | ZZ082 |
| Color Name | LEISURE |
| Color Number | 00478 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 4.75 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Solution Dyed Nylon |
| Face Weight | 34 oz/yd² |
| Backing | Softbac Platinum |
| Style Type | Cut & Loop Pattern |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Anderson Tuftex PURRSUASION LEISURE by Anderson Tuftex offers a stunning blend of sophistication and durability. The hatch marks (dare we say claw marks?) on Purrsuasion’s cut and loop tones keep things interesting and give you a look that definitely reads as a pattern, without overdoing it. It creates an organic grid with lots of shadow and plenty of softness under foot. Don’t worry about getting pet hair trapped in there––it vacuums right off. Try pairing it with Pawparazzi when you need to tone it down to a true solid. This carpet is crafted with 100% Anso® High Performance Solution Dyed Nylon, featuring a face weight of 34 oz/yd², and backed with Softbac Platinum, in a cut & loop pattern style, measuring 12 ft in width, with a pattern repeat of 4.75 in. Elevate your space with the trusted quality and timeless designs of Anderson Tuftex carpets.
More from Purrsuasion
View More →Product Information
| Style Name | PURRSUASION |
| Style Number | ZZ082 |
| Color Name | LEISURE |
| Color Number | 00478 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 4.75 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Solution Dyed Nylon |
| Face Weight | 34 oz/yd² |
| Backing | Softbac Platinum |
| Style Type | Cut & Loop Pattern |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















