Grandeur Metropolitan Oak Engineered Rhine River
SKU: 43141
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.60 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.60 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | Grandeur Metropolitan Oak Engineered Rhine River |
| Brand | Grandeur Flooring |
| Collection | Metropolitan |
| SKU | 43141 |
| Product | Rhine River |
| Species | Oak |
| Structure | Multi-layered Engineered |
| Dimensions | 7-1/2" X 3/4" X RL |
| Veneer Thickness | 2mm |
| sq feet Per Box | 23.32 |
| Texture | Brushed |
| Installation Options | On, above, or below grade |
| Warranty | 35 year residential |
| SQFT Per Box | 23.32 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Grandeur Metropolitan Oak Engineered Rhine River - Shop the best prices and deals on Engineered Hardwood at Squarefoot Flooring.
More from Grandeur Oak
View More →Product Information
| Product Name | Grandeur Metropolitan Oak Engineered Rhine River |
| Brand | Grandeur Flooring |
| Collection | Metropolitan |
| SKU | 43141 |
| Product | Rhine River |
| Species | Oak |
| Structure | Multi-layered Engineered |
| Dimensions | 7-1/2" X 3/4" X RL |
| Veneer Thickness | 2mm |
| sq feet Per Box | 23.32 |
| Texture | Brushed |
| Installation Options | On, above, or below grade |
| Warranty | 35 year residential |
| SQFT Per Box | 23.32 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















