Anderson Tuftex Coast To Coast White Oak Waterfront
SKU: AA844-11082
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:4 boxes
Total coverage:124.32 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:4 boxes
Total coverage:124.32 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Style Name | COAST TO COAST |
| Style Number | AA844 |
| Color Number | 11082 |
| Color Name | WATERFRONT |
| Flooring Type | Hardwood |
| Species | WHITE OAK |
| Construction | Engineered |
| Plank Width | 7.48" |
| Plank Length | 18.7" - 74.8" |
| Plank Thickness | 12 mm |
| Veneer Thickness | 2 mm |
| Finish | UV Aluminum Oxide |
| Sq. Ft. Per Carton | 31.08 |
| Edge Profile | MICRO BEVEL |
| Surface Texture | WIREBRUSHED |
| Installation Method | NAIL, STAPLE, GLUE, FLOATING |
| Installation Grade | ABOVE, ON, BELOW |
| Radiant Heat | Yes |
| Light Sensistivity | No |
| Glosslevel | 7% |
| Certifications | GreenGuard Gold Certified |
| SQFT Per Box | 31.08 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Serene tones and time worn textures elevate the character of this European Oak hardwood. Every 7.5-inch plank is carefully brushed, painted, then sanded to achieve a crafted finish with the natural essence of weathered painted wood.
More from Coast To Coast
View More →Product Information
| Style Name | COAST TO COAST |
| Style Number | AA844 |
| Color Number | 11082 |
| Color Name | WATERFRONT |
| Flooring Type | Hardwood |
| Species | WHITE OAK |
| Construction | Engineered |
| Plank Width | 7.48" |
| Plank Length | 18.7" - 74.8" |
| Plank Thickness | 12 mm |
| Veneer Thickness | 2 mm |
| Finish | UV Aluminum Oxide |
| Sq. Ft. Per Carton | 31.08 |
| Edge Profile | MICRO BEVEL |
| Surface Texture | WIREBRUSHED |
| Installation Method | NAIL, STAPLE, GLUE, FLOATING |
| Installation Grade | ABOVE, ON, BELOW |
| Radiant Heat | Yes |
| Light Sensistivity | No |
| Glosslevel | 7% |
| Certifications | GreenGuard Gold Certified |
| SQFT Per Box | 31.08 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
















