Click to zoom in
About this product
Serene tones and time worn textures elevate the character of this European Oak hardwood. Every 7.5-inch plank is carefully brushed, painted, then sanded to achieve a crafted finish with the natural essence of weathered painted wood.
More Products from Coast To Coast
View More →Anderson Tuftex Coast To Coast White Oak Beacon
SKU: AA844-11081
Price Match Guarantee
Found a lower local price? If we're able to, we'll match it.
sqft
Boxes needed:1 boxes
Total coverage:31.08 sqft
Estimated total:$0.00
Shopping for multiple items? Add everything to your cart and click "Request Quote" to submit your complete list at once. No payment is needed to get started. Our team will personally review stock and delivery options before finalizing anything with you.
Product Information
| Style Name | COAST TO COAST |
| Style Number | AA844 |
| Color Number | 11081 |
| Color Name | BEACON |
| Flooring Type | Hardwood |
| Species | WHITE OAK |
| Construction | Engineered |
| Plank Width | 7.48" |
| Plank Length | 18.7" - 74.8" |
| Plank Thickness | 12 mm |
| Veneer Thickness | 2 mm |
| Finish | UV Aluminum Oxide |
| Sq. Ft. Per Carton | 31.08 |
| Edge Profile | MICRO BEVEL |
| Surface Texture | WIREBRUSHED |
| Installation Method | NAIL, STAPLE, GLUE, FLOATING |
| Installation Grade | ABOVE, ON, BELOW |
| Radiant Heat | Yes |
| Light Sensistivity | No |
| Glosslevel | 7% |
| Certifications | GreenGuard Gold Certified |
| SQFT Per Box | 31.08 |
No documents available for this product.


















