Toucan Studio White Oak TCN103 - Sable
SKU: TCN103
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:101.25 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:101.25 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | TCN103 - Sable |
| Brand | Triforest Flooring |
| Collection | Triforest Floors - Studio |
| Thickness | 3/4" |
| Width | 6 1/2" |
| Length | 74.8" Random Length |
| Surface Texture | Light Wirebrushed |
| Certification | FloorScore Certified / CARB2 |
| Product Type | Tongue and Groove |
| Species | White Oak |
| Veneer Thickness | 2mm |
| Coverage SQFT | 20.25 |
| SQFT Per Box | 20.25 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
TCN103 – Sable\nTriforest Floors Sable from the Toucan Studio Collection combines rich tones with the authentic look of White Oak. The light wirebrushed surface highlights the grain, while the 6 1/2" width and 74.8" random lengths provide a balanced, natural appearance. Built with a 2mm veneer and 3/4" thickness.
More from Toucan Studio White
View More →Product Information
| Product Name | TCN103 - Sable |
| Brand | Triforest Flooring |
| Collection | Triforest Floors - Studio |
| Thickness | 3/4" |
| Width | 6 1/2" |
| Length | 74.8" Random Length |
| Surface Texture | Light Wirebrushed |
| Certification | FloorScore Certified / CARB2 |
| Product Type | Tongue and Groove |
| Species | White Oak |
| Veneer Thickness | 2mm |
| Coverage SQFT | 20.25 |
| SQFT Per Box | 20.25 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support















