Toucan Studio White Oak TCN102 - Tusk
SKU: TCN102
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:101.25 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:101.25 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | TCN102 - Tusk |
| Brand | Triforest Flooring |
| Collection | Triforest Floors - Studio |
| Thickness | 3/4" |
| Width | 6 1/2" |
| Length | 74.8" Random Length |
| Surface Texture | Light Wirebrushed |
| Certification | FloorScore Certified / CARB2 |
| Product Type | Tongue and Groove |
| Species | White Oak |
| Veneer Thickness | 2mm |
| Coverage SQFT | 20.25 |
| SQFT Per Box | 20.25 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
TCN102 – Tusk\nTriforest Floors Toucan Studio White Oak Tusk offers the soft grain of White Oak with subtle texture from a light wirebrushed finish. Part of the Studio Series by Triforest Floors, this product features 6 1/2" wide planks, 3/4" thickness, and a 2mm wear layer—delivering reliable performance and understated style.
More from Toucan Studio White
View More →Product Information
| Product Name | TCN102 - Tusk |
| Brand | Triforest Flooring |
| Collection | Triforest Floors - Studio |
| Thickness | 3/4" |
| Width | 6 1/2" |
| Length | 74.8" Random Length |
| Surface Texture | Light Wirebrushed |
| Certification | FloorScore Certified / CARB2 |
| Product Type | Tongue and Groove |
| Species | White Oak |
| Veneer Thickness | 2mm |
| Coverage SQFT | 20.25 |
| SQFT Per Box | 20.25 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support















