Biyork Floors Nouveau 8 European Oak Triangulum
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Collection | biyork nouveau 8 |
| Plank Size | 27.56" - 86.6" X 8.66" X 3/4" (2200 x 220 x 18mm) |
| Species | european oak |
| Grade | character grade |
| Veneer | 2.0Mm |
| Texture | wirebrushed |
| Finish | uv finish |
| Edge Profile | micro bevel |
| Construction | multi-layer ply core |
| Gloss Level | 5-10° |
| Installation | nail, glue-down |
| Residential Warranty | 30 years |
| Average Length | 69" |
| Average Full Length Pieces Per Box | 75% long board |
| Square Footage Per Carton | 20.84 Sf |
| Carton Dimensions | 2220 x 228 x 78mm |
| Carton Weight | 22.64 Kg |
| Cartons Per Pallet | 55.0 |
| Square Footage Per Pallet | 1146.2 Sf |
| SQFT Per Box | 20.84 |

About this product
Shop Nouveau 8 European Oak Triangulum by Biyork Floors, a premium engineered hardwood flooring that blends style and durability. Each plank measures 8.66" wide by 27.56" 86.6" long, with a total thickness of 3/4". It features a top-layer veneer of 2mm, showcasing the authentic character of real wood. The surface is finished with UV Finish, offering lasting protection and aesthetic appeal. Designed for easy installation-nail, glued down-this flooring is suitable for a variety of subfloor types. It meets FloorScore standards, ensuring quality and environmental responsibility. Each box covers approximately 20.84 sq. ft., making it ideal for both residential and commercial applications.
More from Biyork Oak
View More →Product Information
| Collection | biyork nouveau 8 |
| Plank Size | 27.56" - 86.6" X 8.66" X 3/4" (2200 x 220 x 18mm) |
| Species | european oak |
| Grade | character grade |
| Veneer | 2.0Mm |
| Texture | wirebrushed |
| Finish | uv finish |
| Edge Profile | micro bevel |
| Construction | multi-layer ply core |
| Gloss Level | 5-10° |
| Installation | nail, glue-down |
| Residential Warranty | 30 years |
| Average Length | 69" |
| Average Full Length Pieces Per Box | 75% long board |
| Square Footage Per Carton | 20.84 Sf |
| Carton Dimensions | 2220 x 228 x 78mm |
| Carton Weight | 22.64 Kg |
| Cartons Per Pallet | 55.0 |
| Square Footage Per Pallet | 1146.2 Sf |
| SQFT Per Box | 20.84 |




.webp)














