Purelux Aveiro Oak Engineered Stonewall
SKU: pur-0088
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:6 boxes
Total coverage:110.46 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:6 boxes
Total coverage:110.46 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Series | Aveiro |
| Size | 6" x 3/4" x RL (Up to 6ft length) |
| Veneer | 3mm |
| SQFT Per Box | 18.41 |
| Boxes Per Skid | 54 |
| Weight Per Box | 48 lbs |
| Weight Per Skid | 2281 lbs |
| Finish | Wire Brushed / Smoked / Smooth |
| Certification | Floorscore |
| Installation Method | Tongue and Groove, nail down with glue assist recommended |
| Grade | Character |
| Warranty | 35 years limited residential / 8 years light commercial |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Purelux Aveiro Oak Engineered Stonewall
More from Purelux Oak
View More →Product Information
| Series | Aveiro |
| Size | 6" x 3/4" x RL (Up to 6ft length) |
| Veneer | 3mm |
| SQFT Per Box | 18.41 |
| Boxes Per Skid | 54 |
| Weight Per Box | 48 lbs |
| Weight Per Skid | 2281 lbs |
| Finish | Wire Brushed / Smoked / Smooth |
| Certification | Floorscore |
| Installation Method | Tongue and Groove, nail down with glue assist recommended |
| Grade | Character |
| Warranty | 35 years limited residential / 8 years light commercial |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support

















