Grandeur Elite Oak Engineered Cape Breton
SKU: gfc-11
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:113.70 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:113.70 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | Grandeur Elite Oak Engineered Cape Breton |
| Brand | Grandeur Flooring |
| Collection | Elite |
| SKU | gfc-11 |
| Product | Cape Breton |
| Species | Oak |
| Structure | Muti-layered Engineered |
| Dimensions | 9-1/2”×3/4"×86" |
| Veneer Thickness | 4 mm |
| sq feet Per Box | 22.74 |
| Texture | Reactive Stain |
| Installation Options | On/Above/Below Grade |
| SQFT Per Box | 22.74 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Grandeur Elite Oak Engineered Cape Breton - Shop the best prices and deals on Engineered Hardwood at Squarefoot Flooring.
More from Grandeur Oak
View More →Product Information
| Product Name | Grandeur Elite Oak Engineered Cape Breton |
| Brand | Grandeur Flooring |
| Collection | Elite |
| SKU | gfc-11 |
| Product | Cape Breton |
| Species | Oak |
| Structure | Muti-layered Engineered |
| Dimensions | 9-1/2”×3/4"×86" |
| Veneer Thickness | 4 mm |
| sq feet Per Box | 22.74 |
| Texture | Reactive Stain |
| Installation Options | On/Above/Below Grade |
| SQFT Per Box | 22.74 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















