Anderson Tuftex Vignette Supernova
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Style Name | Vignette |
| Style Number | ZZ330 |
| Color Name | Supernova |
| Color Number | 00527 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 3 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Nylon |
| Face Weight | 52 oz/yd² |
| Backing | Softbac W Lifeguard Technology |
| Style Type | Pattern Lcl |
| Dye Method | Predyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Anderson Tuftex Vignette Supernova by Anderson Tuftex Offers a Stunning Blend of Sophistication and Durability. Inspired by the Timeless Patterning of Greek Key Carvings, This Structured Geometric Pattern Offers 32 Colors That Are Sure to Elevate Any Space. This Carpet Is Crafted With 100% Anso® High Performance Nylon, Featuring a Face Weight of 52 Oz/yd², and Backed With Softbac W Lifeguard Technology, in a Pattern Lcl Style, Measuring 12 Ft in Width, With a Pattern Repeat of 3 In. Elevate Your Space With the Trusted Quality and Timeless Designs of Anderson Tuftex Carpets.
More from Vignette
View More →Product Information
| Style Name | Vignette |
| Style Number | ZZ330 |
| Color Name | Supernova |
| Color Number | 00527 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 3 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Nylon |
| Face Weight | 52 oz/yd² |
| Backing | Softbac W Lifeguard Technology |
| Style Type | Pattern Lcl |
| Dye Method | Predyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















