Anderson Tuftex Carpet San Lucas Silverplate
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Style Name | SAN LUCAS |
| Style Number | ZZ095 |
| Color Name | SILVERPLATE |
| Color Number | 00552 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.63 in |
| Fiber | 100% Continuous Filament Nylon |
| Face Weight | 35 oz/yd² |
| Backing | Softbac Platinum |
| Style Type | Pattern Loop |
| Dye Method | Continuous Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Anderson Tuftex SAN LUCAS SILVERPLATE by Anderson Tuftex offers a stunning blend of sophistication and durability. Taking its cues from the rhythm and repetition of thoughtfully stacked brick, this small-scale loop has 24 color offerings in all the right neutral shades. This carpet is crafted with 100% Continuous Filament Nylon, featuring a face weight of 35 oz/yd², and backed with Softbac Platinum, in a pattern loop style, measuring 12 ft in width, with a pattern repeat of 0.63 in. Elevate your space with the trusted quality and timeless designs of Anderson Tuftex carpets.
More from San Lucas Anderson Tuftex
View More →Product Information
| Style Name | SAN LUCAS |
| Style Number | ZZ095 |
| Color Name | SILVERPLATE |
| Color Number | 00552 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.63 in |
| Fiber | 100% Continuous Filament Nylon |
| Face Weight | 35 oz/yd² |
| Backing | Softbac Platinum |
| Style Type | Pattern Loop |
| Dye Method | Continuous Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















