Anderson Tuftex Carpet Purrfection Metropolis
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Style Name | PURRFECTION |
| Style Number | ZZ097 |
| Color Name | METROPOLIS |
| Color Number | 00755 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.38 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Solution Dyed Nylon |
| Face Weight | 43.5 oz/yd² |
| Backing | Softbac Platinum |
| Style Type | Pattern Loop |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Anderson Tuftex PURRFECTION METROPOLIS by Anderson Tuftex offers a stunning blend of sophistication and durability. Purrfection was inspired by the rounded, neatly lined roof tiles of traditional Chinese architecture. It is made from a unique process that twists different colors of yarns together, allowing for one-of-a-kind color combinations to emerge. Choose from any of these purrfect 18 colorways. This carpet is crafted with 100% Anso® High Performance Solution Dyed Nylon, featuring a face weight of 43.5 oz/yd², and backed with Softbac Platinum, in a pattern loop style, measuring 12 ft in width, with a pattern repeat of 0.38 in. Elevate your space with the trusted quality and timeless designs of Anderson Tuftex carpets.
More from Purrfection Anderson Tuftex
View More →Product Information
| Style Name | PURRFECTION |
| Style Number | ZZ097 |
| Color Name | METROPOLIS |
| Color Number | 00755 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.38 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Solution Dyed Nylon |
| Face Weight | 43.5 oz/yd² |
| Backing | Softbac Platinum |
| Style Type | Pattern Loop |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















