Anderson Tuftex Natural Timbers Smooth White Oak Orchard Smooth
SKU: AA827-15029
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:3 boxes
Total coverage:107.97 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:3 boxes
Total coverage:107.97 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Style Name | NATURAL TIMBERS SMOOTH |
| Style Number | AA827 |
| Color Number | 15029 |
| Color Name | ORCHARD SMOOTH |
| Flooring Type | Hardwood |
| Species | WHITE OAK |
| Construction | Engineered |
| Plank Width | 8.66" |
| Plank Length | 23.62" - 74.8" |
| Plank Thickness | 12 mm |
| Veneer Thickness | 2 mm |
| Finish | UV Aluminum Oxide |
| Sq. Ft. Per Carton | 35.99 |
| Edge Profile | MICRO BEVEL |
| Surface Texture | SMOOTH |
| Installation Method | NAIL, STAPLE, GLUE, FLOATING |
| Installation Grade | ABOVE, ON, BELOW |
| Radiant Heat | Yes |
| Light Sensistivity | No |
| Glosslevel | 5% |
| Certifications | GreenGuard Gold Certified |
| SQFT Per Box | 35.99 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
A raw finish brings forth the indigenous beauty of this white oak’s natural knots and grains. Two timeless texture options — a smooth open grain and a bandsaw cut that resembles the look of fine linen — allow for varied warm tones to shine through. A full half-inch thick, Natural Timbers is available in 9”-wide planks.
More from Natural Timbers Smooth
View More →Product Information
| Style Name | NATURAL TIMBERS SMOOTH |
| Style Number | AA827 |
| Color Number | 15029 |
| Color Name | ORCHARD SMOOTH |
| Flooring Type | Hardwood |
| Species | WHITE OAK |
| Construction | Engineered |
| Plank Width | 8.66" |
| Plank Length | 23.62" - 74.8" |
| Plank Thickness | 12 mm |
| Veneer Thickness | 2 mm |
| Finish | UV Aluminum Oxide |
| Sq. Ft. Per Carton | 35.99 |
| Edge Profile | MICRO BEVEL |
| Surface Texture | SMOOTH |
| Installation Method | NAIL, STAPLE, GLUE, FLOATING |
| Installation Grade | ABOVE, ON, BELOW |
| Radiant Heat | Yes |
| Light Sensistivity | No |
| Glosslevel | 5% |
| Certifications | GreenGuard Gold Certified |
| SQFT Per Box | 35.99 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support

















