Anderson Tuftex Metallics II White Oak White Gold
SKU: AA848-11034
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.55 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.55 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Style Name | METALLICS II |
| Style Number | AA848 |
| Color Number | 11034 |
| Color Name | WHITE GOLD |
| Flooring Type | Hardwood |
| Species | WHITE OAK |
| Construction | Engineered |
| Plank Width | 7.48" |
| Plank Length | 23.6" - 74.8" |
| Plank Thickness | 15 mm |
| Veneer Thickness | 4 mm |
| Finish | UV Aluminum Oxide |
| Sq. Ft. Per Carton | 23.31 |
| Edge Profile | BEVEL |
| Surface Texture | WIREBRUSHED |
| Installation Method | NAIL, STAPLE, GLUE, FLOATING |
| Installation Grade | ABOVE, ON, BELOW |
| Radiant Heat | Yes |
| Light Sensistivity | No |
| Glosslevel | 7% |
| Certifications | GreenGuard Gold Certified |
| SQFT Per Box | 23.31 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
With Metallics II, every step brings a sense of wonder. Created with a stain infused with metallic powders, each plank subtly shimmers - reminiscent of sunlight on a calm lake. Crafted from white oak, painted and wire brushed for a textured finish, these floors leave a lasting impression.
More from Metallics II
View More →Product Information
| Style Name | METALLICS II |
| Style Number | AA848 |
| Color Number | 11034 |
| Color Name | WHITE GOLD |
| Flooring Type | Hardwood |
| Species | WHITE OAK |
| Construction | Engineered |
| Plank Width | 7.48" |
| Plank Length | 23.6" - 74.8" |
| Plank Thickness | 15 mm |
| Veneer Thickness | 4 mm |
| Finish | UV Aluminum Oxide |
| Sq. Ft. Per Carton | 23.31 |
| Edge Profile | BEVEL |
| Surface Texture | WIREBRUSHED |
| Installation Method | NAIL, STAPLE, GLUE, FLOATING |
| Installation Grade | ABOVE, ON, BELOW |
| Radiant Heat | Yes |
| Light Sensistivity | No |
| Glosslevel | 7% |
| Certifications | GreenGuard Gold Certified |
| SQFT Per Box | 23.31 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
















