Anderson Tuftex Inspired Tin
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Style Name | Inspired |
| Style Number | ZZ317 |
| Color Name | Tin |
| Color Number | 00571 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Nylon |
| Face Weight | 40 oz/yd² |
| Backing | Softbac W Lifeguard Technology |
| Style Type | Pattern Loop |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Anderson Tuftex Inspired Tin by Anderson Tuftex offers a stunning blend of sophistication and durability. With the cozy charm of a chunky knit sweater and wool-like visual, this carpet offers 30 colors to immerse your home in plush warmth and texture. This carpet is crafted with 100% Anso® High Performance Nylon, featuring a face weight of 40 oz/yd², and backed with Softbac W Lifeguard Technology, in a pattern loop style, measuring 12 ft in width, with a pattern repeat of 0.5 in. Elevate your space with the trusted quality and timeless designs of Anderson Tuftex carpets.
More from Inspired
View More →Product Information
| Style Name | Inspired |
| Style Number | ZZ317 |
| Color Name | Tin |
| Color Number | 00571 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Nylon |
| Face Weight | 40 oz/yd² |
| Backing | Softbac W Lifeguard Technology |
| Style Type | Pattern Loop |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















