Anderson Tuftex Batique Ocean Breeze
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Style Name | Batique |
| Style Number | ZZ304 |
| Color Name | Ocean Breeze |
| Color Number | 00401 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | yes |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance PET |
| Face Weight | 48 oz/yd² |
| Backing | Softbac |
| Style Type | Pattern Cut/Loop |
| Dye Method | Predyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Anderson Tuftex Batique Ocean Breeze by Anderson Tuftex Offers a Stunning Blend of Sophistication and Durability. Batique Features Intricate and Elaborate Patterning Akin to a Tapestry. Adorn Your Space With a Creative Fusion of Texture, Striated Color, and Hand-loomed Appeal. Batique Features Anso® High Performance Fibers With Built in Stain Protection That Are Fade and Bleach Resistant. This Product Design Features Intentional Shifts in Color and Striations Giving Each Style a Handcrafted Look. the Perfectly Imperfect Shifts in Color Are Designed for You, With the Exceptional Durability for Your Pet. This Carpet Is Crafted With 100% Anso® High Performance Pet, Featuring a Face Weight of 48 Oz/yd², and Backed With Softbac, in a Pattern Cut/loop Style, Measuring 12 Ft in Width, With a Pattern Repeat of 18 In. Elevate Your Space With the Trusted Quality and Timeless Designs of Anderson Tuftex Carpets.
More from Batique
View More →Product Information
| Style Name | Batique |
| Style Number | ZZ304 |
| Color Name | Ocean Breeze |
| Color Number | 00401 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | yes |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance PET |
| Face Weight | 48 oz/yd² |
| Backing | Softbac |
| Style Type | Pattern Cut/Loop |
| Dye Method | Predyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















