Anderson Tuftex Carpet Artifact Heirloom Gray
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Style Name | ARISTOCRAT |
| Style Number | ZZ227 |
| Color Name | HEIRLOOM GRAY |
| Color Number | 00572 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 8 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Nylon |
| Face Weight | 45 oz/yd² |
| Backing | Softbac Platinum |
| Style Type | Tip Sheared Loop |
| Dye Method | Continuous Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Anderson Tuftex Aristocrat Heirloom Gray by Anderson Tuftex offers a stunning blend of sophistication and durability. Layers of texture — matte, natural, lustrous — combine to create the stunning contrast that elevates this dramatic diamond from exceptional to extraordinary. Color heightens the effect with pops of unexpected red and black mingling among livable neutrals. This carpet is crafted with 100% Anso® High Performance Nylon, featuring a face weight of 45 oz/yd², and backed with Softbac Platinum, in a tip sheared loop style, measuring 12 ft in width, with a pattern repeat of 8 in. Elevate your space with the trusted quality and timeless designs of Anderson Tuftex carpets.
More from Artifact Anderson Tuftex
View More →Product Information
| Style Name | ARISTOCRAT |
| Style Number | ZZ227 |
| Color Name | HEIRLOOM GRAY |
| Color Number | 00572 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 8 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Nylon |
| Face Weight | 45 oz/yd² |
| Backing | Softbac Platinum |
| Style Type | Tip Sheared Loop |
| Dye Method | Continuous Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















