Pravada Ferme Chic European White Oak Engineered Aged Leather
SKU: 3288-2453
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:4 boxes
Total coverage:125.04 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:4 boxes
Total coverage:125.04 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Id | 3288-2453 |
| Name | Aged Leather |
| Brand | Pravada |
| Collection | Ferme Chic |
| Species | European White Oak |
| Finish | Wire Brush, UV Lacquer |
| Width | 7.5 in (190 mm) |
| Length | 24-72 in RL (610-1829 mm) |
| Thickness | 12 mm (0.47 in) |
| Veneer Thickness | 2 mm (0.08 in) |
| Gloss | 10% |
| Area Per Box | 31.09 ft² (2.89 m²) |
| Url | https://www.pravadafloors.com/aged-leather |
| SQFT Per Box | 31.26 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Pravada Ferme Chic European White Oak Engineered Clay - Shop the best prices and deals on Engineered Hardwood at Squarefoot Flooring.
More from Pravada Flooring
View More →Product Information
| Id | 3288-2453 |
| Name | Aged Leather |
| Brand | Pravada |
| Collection | Ferme Chic |
| Species | European White Oak |
| Finish | Wire Brush, UV Lacquer |
| Width | 7.5 in (190 mm) |
| Length | 24-72 in RL (610-1829 mm) |
| Thickness | 12 mm (0.47 in) |
| Veneer Thickness | 2 mm (0.08 in) |
| Gloss | 10% |
| Area Per Box | 31.09 ft² (2.89 m²) |
| Url | https://www.pravadafloors.com/aged-leather |
| SQFT Per Box | 31.26 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















