1867 Floors Newtown Birch Engineered Miami
SKU: 90317
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:3 boxes
Total coverage:101.70 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:3 boxes
Total coverage:101.70 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | Melbourne |
| Species | Birch |
| Brand | 1867 Flooring |
| Collection | Newtown |
| Code | 5543265 |
| Thickness | 12 mm (1/2") |
| Width | 125 mm (4 7/8") |
| Length | R/L |
| Coverage | 33.9 sq.ft. / box |
| Finish | mat finish, 15% gloss, UV protection Treffert |
| Grade | ABC |
| Installation | clic Unilin, micro V |
| Top Veneer | 1 mm |
| Warranty Residential | 25 years |
| Warranty Commercial | 5 years |
| SQFT Per Box | 33.9 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
1867 Floors Newtown Birch Engineered Miami - Shop the best prices and deals on Engineered Hardwood at Squarefoot Flooring.
More from New Town
View More →Product Information
| Product Name | Melbourne |
| Species | Birch |
| Brand | 1867 Flooring |
| Collection | Newtown |
| Code | 5543265 |
| Thickness | 12 mm (1/2") |
| Width | 125 mm (4 7/8") |
| Length | R/L |
| Coverage | 33.9 sq.ft. / box |
| Finish | mat finish, 15% gloss, UV protection Treffert |
| Grade | ABC |
| Installation | clic Unilin, micro V |
| Top Veneer | 1 mm |
| Warranty Residential | 25 years |
| Warranty Commercial | 5 years |
| SQFT Per Box | 33.9 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support











