Toucan Towne European Oak TCN205 - Solitude
SKU: TCN206
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.55 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.55 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | TCN206 - Solitude |
| Brand | Triforest Flooring |
| Collection | Triforest Floors - Towne |
| Thickness | 3/4" |
| Width | 7 1/2" |
| Length | 74.8" Random Length |
| Surface Texture | Light Wirebrushed |
| Certification | FloorScore Certified / CARB2 |
| Product Type | Tongue and Groove |
| Species | European Oak |
| Veneer Thickness | 3mm |
| Coverage SQFT | 23.31 |
| SQFT Per Box | 23.31 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
TCN206 – Solitude\nTriforest Floors Toucan Towne European Oak Solitude showcases the elegance of European Oak in a rich tone and a light wirebrushed finish. With 3/4" thickness, 3mm top layer, and wide 7 1/2" planks, it’s a reliable choice for modern spaces. FloorScore and CARB2 certified.
More from Toucan Towne
View More →Product Information
| Product Name | TCN206 - Solitude |
| Brand | Triforest Flooring |
| Collection | Triforest Floors - Towne |
| Thickness | 3/4" |
| Width | 7 1/2" |
| Length | 74.8" Random Length |
| Surface Texture | Light Wirebrushed |
| Certification | FloorScore Certified / CARB2 |
| Product Type | Tongue and Groove |
| Species | European Oak |
| Veneer Thickness | 3mm |
| Coverage SQFT | 23.31 |
| SQFT Per Box | 23.31 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support















