Toucan Towne European Oak TCN202 - Shell
SKU: TCN202
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.55 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.55 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | TCN202 - Shell |
| Brand | Triforest Flooring |
| Collection | Triforest Floors - Towne |
| Thickness | 3/4" |
| Width | 7 1/2" |
| Length | 74.8" Random Length |
| Surface Texture | Light Wirebrushed |
| Certification | FloorScore Certified / CARB2 |
| Product Type | Tongue and Groove |
| Species | European Oak |
| Veneer Thickness | 3mm |
| Coverage SQFT | 23.31 |
| SQFT Per Box | 23.31 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
TCN202 – Shell\nShell from the Toucan Towne Collection offers the natural beauty of European Oak with a light wirebrushed finish. It comes in 7 1/2" wide planks, random lengths, and features a 3mm top layer over a sturdy 3/4" construction. Certified for indoor air quality.
More from Toucan Towne
View More →Product Information
| Product Name | TCN202 - Shell |
| Brand | Triforest Flooring |
| Collection | Triforest Floors - Towne |
| Thickness | 3/4" |
| Width | 7 1/2" |
| Length | 74.8" Random Length |
| Surface Texture | Light Wirebrushed |
| Certification | FloorScore Certified / CARB2 |
| Product Type | Tongue and Groove |
| Species | European Oak |
| Veneer Thickness | 3mm |
| Coverage SQFT | 23.31 |
| SQFT Per Box | 23.31 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support















