Green Touch American Oak Engineered Bari AR1312
SKU: AR1312
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:103.50 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:103.50 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Green Touch |
| Collection | Premium |
| Product Name | Bari |
| SKU | AR1312 |
| Species | American Oak |
| Grade | AB |
| Product Type | Engineered Hardwood |
| Width | 7" |
| Length | 85" Random Length |
| Thickness | 3/4" |
| Finish | Wirebrush |
| Installation | Tongue & Groove |
| Certification | CARB II & FloorScore Certified |
| Warranty Residential | 25 Years |
| SQFT Per Box | 20.7 |
| Boxes Per Pallet | 42 |
| SQFT Per Pallet | 869.4 |
| Weight Per Box lbs | 60 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Green Touch American Oak Engineered Bari AR1312
More from Green Touch Oak
View More →Product Information
| Brand | Green Touch |
| Collection | Premium |
| Product Name | Bari |
| SKU | AR1312 |
| Species | American Oak |
| Grade | AB |
| Product Type | Engineered Hardwood |
| Width | 7" |
| Length | 85" Random Length |
| Thickness | 3/4" |
| Finish | Wirebrush |
| Installation | Tongue & Groove |
| Certification | CARB II & FloorScore Certified |
| Warranty Residential | 25 Years |
| SQFT Per Box | 20.7 |
| Boxes Per Pallet | 42 |
| SQFT Per Pallet | 869.4 |
| Weight Per Box lbs | 60 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support

















