Anderson Tuftex Carpet Only Natural Cliff Edge
SKU: 72201
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:100 boxes
Total coverage:100.00 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:100 boxes
Total coverage:100.00 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.38 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Nylon |
| Face Weight | 40 oz/yd² |
| Backing | Softbac W Lifeguard Technology |
| Style Type | Pattern Loop |
| Dye Method | Continuous Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Anderson Tuftex Carpet Only Natural Cliff Edge - Shop the best prices and deals on Carpets at Squarefoot Flooring, your trusted carpet store near me serving Mississauga, Barrie, Toronto, Oakville, Niagara Falls, Brampton, Newmarket, Burlington, Hamilton, Guelph, Ontario, and across Canada.
More from Only Natural
View More →Product Information
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.38 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Nylon |
| Face Weight | 40 oz/yd² |
| Backing | Softbac W Lifeguard Technology |
| Style Type | Pattern Loop |
| Dye Method | Continuous Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















