Anderson Tuftex Carpet Truly Delightful Nomadic
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Style Name | Truly Delightful |
| Style Number | ZZ094 |
| Color Name | NOMADIC |
| Color Number | 00712 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.63 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Nylon |
| Face Weight | 48 oz/yd² |
| Backing | Softbac Platinum |
| Style Type | Textured Loop |
| Dye Method | Continuous Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Anderson Tuftex Truly Delightful NOMADIC by Anderson Tuftex offers a stunning blend of sophistication and durability. This distinctive carpet features a micro-scale rectangular pattern constructed with loops at different levels, creating endless subtle variations in depth and tone. Layer any of the 24 unique colorways into your space for a look of sophisticated beauty. This carpet is crafted with 100% Anso® High Performance Nylon, featuring a face weight of 48 oz/yd², and backed with Softbac Platinum, in a textured loop style, measuring 12 ft in width, with a pattern repeat of 0.63 in. Elevate your space with the trusted quality and timeless designs of Anderson Tuftex carpets.
More from Truly Delighful
View More →Product Information
| Style Name | Truly Delightful |
| Style Number | ZZ094 |
| Color Name | NOMADIC |
| Color Number | 00712 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.63 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Nylon |
| Face Weight | 48 oz/yd² |
| Backing | Softbac Platinum |
| Style Type | Textured Loop |
| Dye Method | Continuous Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















