Anderson Tuftex Trace Stonewash
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Style Name | Trace |
| Style Number | ZZ319 |
| Color Name | Stonewash |
| Color Number | 00535 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Nylon |
| Face Weight | 65 oz/yd² |
| Backing | Softbac W Lifeguard Technology |
| Style Type | Cut Pile Pattern |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Anderson Tuftex Trace Stonewash by Anderson Tuftex Offers a Stunning Blend of Sophistication and Durability. Inspired by Spanish Terra Cotta Tile, This Broken, Organic Linear Pattern Features 21 Colors Sure to Add Individual Expression to Your Home. This Carpet Is Crafted With 100% Anso® High Performance Nylon, Featuring a Face Weight of 65 Oz/yd², and Backed With Softbac W Lifeguard Technology, in a Cut Pile Pattern Style, Measuring 12 Ft in Width, With a Pattern Repeat of 18 In. Elevate Your Space With the Trusted Quality and Timeless Designs of Anderson Tuftex Carpets.
More from Trace
View More →Product Information
| Style Name | Trace |
| Style Number | ZZ319 |
| Color Name | Stonewash |
| Color Number | 00535 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Nylon |
| Face Weight | 65 oz/yd² |
| Backing | Softbac W Lifeguard Technology |
| Style Type | Cut Pile Pattern |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















