Anderson Tuftex Revival American Walnut Herringbone Sirocca
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Style Name | REVIVAL WALNUT HERRINGBONE |
| Style Number | AA833 |
| Color Number | 17045 |
| Color Name | SIROCCA |
| Flooring Type | Hardwood |
| Species | AMERICAN WALNUT |
| Construction | Engineered |
| Plank Width | 5" |
| Plank Thickness | 15 mm |
| Veneer Thickness | 4.5 mm |
| Finish | UV Aluminum Oxide |
| Sq. Ft. Per Carton | 9.85 |
| Edge Profile | MICRO BEVEL |
| Surface Texture | SMOOTH |
| Installation Method | GLUE |
| Installation Grade | ABOVE, ON, BELOW |
| Light Sensistivity | Yes |
| Glosslevel | 13% |
| Certifications | Cradle to Cradle Certified,GreenGuard Gold Certified |
| SQFT Per Box | 9.85 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Create beautiful spaces that reflect your values. With sustainable materials and practices, each of our products is made with you in mind: your home, planet, and well-being. This is one of our most popular hardwoods thanks to its ability to blend so easily into any environment. It's scraped and comes in a 5" plank that's guaranteed for 50 years. For those that want more rustic, grain-heavy lines, look at the companion Bernina Hickory style for texture and detail. For a cleaner, more polished look try the Bernina Maple.
More from Revival Walnut Herringbone
View More →Product Information
| Style Name | REVIVAL WALNUT HERRINGBONE |
| Style Number | AA833 |
| Color Number | 17045 |
| Color Name | SIROCCA |
| Flooring Type | Hardwood |
| Species | AMERICAN WALNUT |
| Construction | Engineered |
| Plank Width | 5" |
| Plank Thickness | 15 mm |
| Veneer Thickness | 4.5 mm |
| Finish | UV Aluminum Oxide |
| Sq. Ft. Per Carton | 9.85 |
| Edge Profile | MICRO BEVEL |
| Surface Texture | SMOOTH |
| Installation Method | GLUE |
| Installation Grade | ABOVE, ON, BELOW |
| Light Sensistivity | Yes |
| Glosslevel | 13% |
| Certifications | Cradle to Cradle Certified,GreenGuard Gold Certified |
| SQFT Per Box | 9.85 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support












