Anderson Tuftex Carpet One More Hour Linen
SKU: 77411
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:100 boxes
Total coverage:100.00 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:100 boxes
Total coverage:100.00 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Style Name | ON POINT |
| Style Number | ZZ012 |
| Color Name | EURO LINEN |
| Color Number | 00121 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Solution Dyed Nylon |
| Face Weight | 32 oz/yd² |
| Backing | Classicbac |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Anderson Tuftex Carpet One More Hour Linen - Shop the best prices and deals on Carpets at Squarefoot Flooring, your trusted carpet store near me serving Mississauga, Barrie, Toronto, Oakville, Niagara Falls, Brampton, Newmarket, Burlington, Hamilton, Guelph, Ontario, and across Canada.
More from One More Hour
View More →Product Information
| Style Name | ON POINT |
| Style Number | ZZ012 |
| Color Name | EURO LINEN |
| Color Number | 00121 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Solution Dyed Nylon |
| Face Weight | 32 oz/yd² |
| Backing | Classicbac |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















