Anderson Tuftex Illumination Onyx
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Style Name | Illumination |
| Style Number | ZZ337 |
| Color Name | Onyx |
| Color Number | 00559 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 2.25 in |
| Fiber | 100% Anso ® High Performance Nylon |
| Face Weight | 46 oz/yd² |
| Backing | Softbac W Lifeguard Technology |
| Style Type | Pattern Loop |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Anderson Tuftex Illumination Onyx by Anderson Tuftex offers a stunning blend of sophistication and durability. Mirroring the lattice stitches of a Tunisian crochet, this subtle diamond pattern in 18 elegant colors will transform your space. This carpet is crafted with 100% Anso ® High Performance Nylon, featuring a face weight of 46 oz/yd², and backed with Softbac W Lifeguard Technology, in a pattern loop style, measuring 12 ft in width, with a pattern repeat of 2.25 in. Elevate your space with the trusted quality and timeless designs of Anderson Tuftex carpets.
More from Illumination
View More →Product Information
| Style Name | Illumination |
| Style Number | ZZ337 |
| Color Name | Onyx |
| Color Number | 00559 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 2.25 in |
| Fiber | 100% Anso ® High Performance Nylon |
| Face Weight | 46 oz/yd² |
| Backing | Softbac W Lifeguard Technology |
| Style Type | Pattern Loop |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















