Anderson Tuftex Cozy Cable Sailcloth
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Style Name | Cozy Cable |
| Style Number | ZZ292 |
| Color Name | Sailcloth |
| Color Number | 00275 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 6 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Nylon |
| Face Weight | 36 oz/yd² |
| Backing | Softbac Platinum |
| Style Type | Pattern Loop |
| Dye Method | Continuous Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Anderson Tuftex Cozy Cable Sailcloth by Anderson Tuftex Offers a Stunning Blend of Sophistication and Durability. City Vibes Are the Essence of Human Connection. Embrace the Overlap of Restfulness and a Kinetic, Industrial Energy With Cozy Cable. This Carpet Is Crafted With 100% Anso® High Performance Nylon, Featuring a Face Weight of 36 Oz/yd², and Backed With Softbac Platinum, in a Pattern Loop Style, Measuring 12 Ft in Width, With a Pattern Repeat of 6 In. Elevate Your Space With the Trusted Quality and Timeless Designs of Anderson Tuftex Carpets.
More from Cozy Cable
View More →Product Information
| Style Name | Cozy Cable |
| Style Number | ZZ292 |
| Color Name | Sailcloth |
| Color Number | 00275 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 6 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Nylon |
| Face Weight | 36 oz/yd² |
| Backing | Softbac Platinum |
| Style Type | Pattern Loop |
| Dye Method | Continuous Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















