Coretec Retro Revival Truffle Brown Oak Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | Retro Revival |
| Name | Truffle Brown Oak |
| SKU | CR504-03048 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Edge Profile | Pressed Bevel |
| Width inch | 8 29/32" |
| Length inch | 30 1/8"���41 15/16"���72 1/16" |
| Overall Thickness mm | 8 |
| Core Thickness mm | 6 |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Wear Layer mm | 0.55 |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 2 |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Profile | Angle/Tap |
| Coverage SQFT Per Box | 17.8 |
| Pieces Per Box | 18 |
| Weight Per Box Lb | 36.84 |
| Warranty Residential | Lifetime Residential Resilient Limited Warranty |
| Warranty Commercial | 10 Year Medium Commercial |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
| SQFT Per Box | 17.8 |

About this product
Truffle Brown Oak from the COREtec Retro Revival collection is a WPC luxury vinyl plank flooring available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. COREtec Retro Revival Truffle Brown Oak is built to 8 mm total thickness (6mm WPC core + 2mm cork) with a 22 mil wear layer, pressed bevel edge, and Angle/Tap floating or direct glue installation. Retro Revival Truffle Brown Oak COREtec features a wide 8-29/32" multi-length plank format (30-1/8"/41-15/16"/72-1/16"), covering 17.8 sq ft per carton. This WPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. Truffle Brown Oak offers a warm earthy black truffle gourmet-brown oak tone with natural organic grain suited for French forest foraging and everyday richly warm traditional interiors. Backed by a lifetime residential and 10-year medium commercial warranty. SKU: CR504-03048.
More from Retro Revival CR504
View More →Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | Retro Revival |
| Name | Truffle Brown Oak |
| SKU | CR504-03048 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Edge Profile | Pressed Bevel |
| Width inch | 8 29/32" |
| Length inch | 30 1/8"���41 15/16"���72 1/16" |
| Overall Thickness mm | 8 |
| Core Thickness mm | 6 |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Wear Layer mm | 0.55 |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 2 |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Profile | Angle/Tap |
| Coverage SQFT Per Box | 17.8 |
| Pieces Per Box | 18 |
| Weight Per Box Lb | 36.84 |
| Warranty Residential | Lifetime Residential Resilient Limited Warranty |
| Warranty Commercial | 10 Year Medium Commercial |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
| SQFT Per Box | 17.8 |



















