Anderson Tuftex Natural Timbers Oak Engineered Thicket Bandsaw 17032
SKU: sh-1056
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:100 boxes
Total coverage:100.00 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:100 boxes
Total coverage:100.00 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Species | Pecan |
| Construction | Engineered |
| Surface Texture | Smooth |
| Width | 8.66" |
| Length | Random |
| Thickness | 1/2" |
| Finish | UV Aluminum Oxide (Luster-Lock® Ultra Finish) |
| Edge Profile | Micro Bevel |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Anderson Tuftex Natural Timbers Oak Engineered Thicket Bandsaw 17032
More from Natural Timbers Bandsaw
View More →Product Information
| Species | Pecan |
| Construction | Engineered |
| Surface Texture | Smooth |
| Width | 8.66" |
| Length | Random |
| Thickness | 1/2" |
| Finish | UV Aluminum Oxide (Luster-Lock® Ultra Finish) |
| Edge Profile | Micro Bevel |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
















