Anderson Tuftex Carpet Wanderer Storm Cloud
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Style Name | ARIO |
| Style Number | ZZ222 |
| Color Name | STORM CLOUD |
| Color Number | 00555 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 9 in |
| Fiber | 100% Continuous Filament Nylon |
| Face Weight | 36 oz/yd² |
| Backing | Softbac Platinum |
| Style Type | Cut & Loop Pattern |
| Dye Method | Continuous Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Anderson Tuftex Ario Storm Cloud by Anderson Tuftex offers a stunning blend of sophistication and durability. The beauty lies in the detail of this captivating carpet. It reflects the intricacies of handwoven, artisan-crafted textiles to create a larger scale design. Choose from 24 earthen hues. This carpet is crafted with 100% Continuous Filament Nylon, featuring a face weight of 36 oz/yd², and backed with Softbac Platinum, in a cut & loop pattern style, measuring 12 ft in width, with a pattern repeat of 9 in. Elevate your space with the trusted quality and timeless designs of Anderson Tuftex carpets.
More from Wanderer
View More →Product Information
| Style Name | ARIO |
| Style Number | ZZ222 |
| Color Name | STORM CLOUD |
| Color Number | 00555 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 9 in |
| Fiber | 100% Continuous Filament Nylon |
| Face Weight | 36 oz/yd² |
| Backing | Softbac Platinum |
| Style Type | Cut & Loop Pattern |
| Dye Method | Continuous Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















