Fuzion Northern Retreat Oak Olde Brewery
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Type | Engineered Hardwood |
| Collection | Northern Retreat |
| SKU | NRO220OB |
| Species | Oak |
| Structure | Engineered multi-layer plywood core |
| Surface Layer | 4mm dry sawn wood face layer |
| Width | 8 1/2" |
| Thickness | 5/8" |
| Length | Random up to 87" |
| Edge Detail | Handscraped bevel |
| Texture | Handscraped & Wirebrushed |
| Gloss Level | Low degree luster level |
| Variation Level | 4 - Intense |
| Finish | Smoked, UV Oil |
| Installation | Nailed, Stapled, Glued Down, Floated |
| Suitable Location | On, above or below grade |
| Radiant Heat | Suitable for use with hydronic systems |
| Warranty | Limited 35-year residential & lifetime structural |
| Price Range | $$$$ |
| Carton Size | 31.26 |
| Weight | 67 lbs |
| SQFT Per Box | 31.26 |

About this product
Shop Northern Retreat Oak Olde Brewery by Fuzion Flooring, a premium engineered hardwood flooring that blends style and durability. Each plank measures 8.50" wide by 87" long, with a total thickness of 5/8". It features a top-layer veneer of 4mm, showcasing the authentic character of real wood. The surface is finished with Smoked, UV Oil, offering lasting protection and aesthetic appeal. Designed for easy installation-nailed, stapled, glued down, floated-this flooring is suitable for a variety of subfloor types. It meets FloorScore standards, ensuring quality and environmental responsibility. Each box covers approximately 31.26 sq. ft., making it ideal for both residential and commercial applications.
More from Northern Retreat
View More →Product Information
| Product Type | Engineered Hardwood |
| Collection | Northern Retreat |
| SKU | NRO220OB |
| Species | Oak |
| Structure | Engineered multi-layer plywood core |
| Surface Layer | 4mm dry sawn wood face layer |
| Width | 8 1/2" |
| Thickness | 5/8" |
| Length | Random up to 87" |
| Edge Detail | Handscraped bevel |
| Texture | Handscraped & Wirebrushed |
| Gloss Level | Low degree luster level |
| Variation Level | 4 - Intense |
| Finish | Smoked, UV Oil |
| Installation | Nailed, Stapled, Glued Down, Floated |
| Suitable Location | On, above or below grade |
| Radiant Heat | Suitable for use with hydronic systems |
| Warranty | Limited 35-year residential & lifetime structural |
| Price Range | $$$$ |
| Carton Size | 31.26 |
| Weight | 67 lbs |
| SQFT Per Box | 31.26 |

















