Goodfellow San Marino White Oak Engineered Heritage
SKU: gf-12028
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:4 boxes
Total coverage:124.08 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:4 boxes
Total coverage:124.08 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Goodfellow |
| Collection | San Marino |
| Species | White Oak |
| Color | Heritage |
| Product Type | Engineered Wood Flooring |
| Width | 7.5" |
| Length | 74.8" |
| Thickness | 9/16" |
| Finish | Wire brushed matte with 10° aluminum oxide gloss |
| Installation | Floating, glued, or nailed (T&G) |
| Edges | Micro-beveled on 4 sides |
| Radiant Heat | Yes |
| Cartons Per Pallet | 45 |
| SQFT Per Pallet | 1395.90 |
| Warranty | 25 Year residential, 3 Year commercial |
| Wear Layer Thickness | 3mm |
| SQFT Per Box | 31.02 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Goodfellow San Marino White Oak Engineered Heritage - Shop the best prices and deals on Engineered Hardwood at Squarefoot Flooring,
More from San Marino White
View More →Product Information
| Brand | Goodfellow |
| Collection | San Marino |
| Species | White Oak |
| Color | Heritage |
| Product Type | Engineered Wood Flooring |
| Width | 7.5" |
| Length | 74.8" |
| Thickness | 9/16" |
| Finish | Wire brushed matte with 10° aluminum oxide gloss |
| Installation | Floating, glued, or nailed (T&G) |
| Edges | Micro-beveled on 4 sides |
| Radiant Heat | Yes |
| Cartons Per Pallet | 45 |
| SQFT Per Pallet | 1395.90 |
| Warranty | 25 Year residential, 3 Year commercial |
| Wear Layer Thickness | 3mm |
| SQFT Per Box | 31.02 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















