Goodfellow Prime Oak Engineered Smokey Quartz
SKU: gf-12002
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:3 boxes
Total coverage:114.00 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:3 boxes
Total coverage:114.00 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Goodfellow |
| Collection | Prime |
| Species | Oak |
| Color | Smokey Quartz |
| Product Type | Engineered Wood Flooring |
| Width | 6.5" |
| Thickness | 9/16" |
| Finish | Soft wire brush low gloss, 10% aluminum oxide |
| Installation | Glue, Nail, Float |
| Cartons Per Pallet | 54 |
| SQFT Per Pallet | 1208.52 |
| Edges | Micro-beveled on 4 sides |
| Warranty | 25 Year residential |
| Radiant Heat | Compatible with glycol flooring heating only |
| Wear Layer Thickness | 4mm |
| SQFT Per Box | 38 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Goodfellow Prime Oak Engineered Smokey Quartz - Shop the best prices and deals on Engineered Hardwood at Squarefoot Flooring,
More from European Oak Prime
View More →Product Information
| Brand | Goodfellow |
| Collection | Prime |
| Species | Oak |
| Color | Smokey Quartz |
| Product Type | Engineered Wood Flooring |
| Width | 6.5" |
| Thickness | 9/16" |
| Finish | Soft wire brush low gloss, 10% aluminum oxide |
| Installation | Glue, Nail, Float |
| Cartons Per Pallet | 54 |
| SQFT Per Pallet | 1208.52 |
| Edges | Micro-beveled on 4 sides |
| Warranty | 25 Year residential |
| Radiant Heat | Compatible with glycol flooring heating only |
| Wear Layer Thickness | 4mm |
| SQFT Per Box | 38 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
















