Fuzion Velvet Grove Herringbone Oak Opulent
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Type | Engineered Hardwood |
| Collection | Velvet Grove Herringbone |
| SKU | VTOAK120HRGOP |
| Species | Oak |
| Structure | Engineered 3-layer solidcore |
| Surface Layer | 3mm sawn wood face layer |
| Width | 4 3/4" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | 23 3/5" |
| Edge Detail | 4-sided micro-beveled |
| Texture | Light Wirebrushed |
| Gloss Level | Low degree luster level |
| Variation Level | 2 - Moderate |
| Finish | Smoked, UV Cured Polyurethane Finish with Aluminum Oxide |
| Installation | Stapled, Glued Down, Floated |
| Suitable Location | On, above or below grade |
| Radiant Heat | Suitable for use with hydronic systems |
| Warranty | Limited 35-year residential & lifetime structural |
| Price Range | $$ |
| Carton Size | 18.6 |
| Weight | 36.4 lbs |
| SQFT Per Box | 18.6 |

About this product
Shop Velvet Grove Herringbone Oak Opulent by Fuzion Flooring, a premium engineered hardwood flooring that blends style and durability. Each plank measures 4.75" wide by 23.6" long, with a total thickness of 3/4". It features a top-layer veneer of 3mm, showcasing the authentic character of real wood. The surface is finished with Smoked, UV Cured Polyurethane Finish with Aluminum Oxide, offering lasting protection and aesthetic appeal. Designed for easy installation-nailed, stapled, glued down, floated-this flooring is suitable for a variety of subfloor types. It meets FloorScore standards, ensuring quality and environmental responsibility. Each box covers approximately 18.6 sq. ft., making it ideal for both residential and commercial applications.
More from Velvet Grove Herringbone
View More →Product Information
| Product Type | Engineered Hardwood |
| Collection | Velvet Grove Herringbone |
| SKU | VTOAK120HRGOP |
| Species | Oak |
| Structure | Engineered 3-layer solidcore |
| Surface Layer | 3mm sawn wood face layer |
| Width | 4 3/4" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | 23 3/5" |
| Edge Detail | 4-sided micro-beveled |
| Texture | Light Wirebrushed |
| Gloss Level | Low degree luster level |
| Variation Level | 2 - Moderate |
| Finish | Smoked, UV Cured Polyurethane Finish with Aluminum Oxide |
| Installation | Stapled, Glued Down, Floated |
| Suitable Location | On, above or below grade |
| Radiant Heat | Suitable for use with hydronic systems |
| Warranty | Limited 35-year residential & lifetime structural |
| Price Range | $$ |
| Carton Size | 18.6 |
| Weight | 36.4 lbs |
| SQFT Per Box | 18.6 |
















