Anderson Tuftex Carpet Fetch Surf Spray
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Style Name | CHASE |
| Style Number | ZZ075 |
| Color Name | SURF SPRAY |
| Color Number | 00412 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Solution Dyed Nylon |
| Face Weight | 34 oz/yd² |
| Backing | Softbac Platinum |
| Style Type | Pattern Loop |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Anderson Tuftex Chase Surf Spray by Anderson Tuftex offers a stunning blend of sophistication and durability. Chase’s soft linear texture points the way to your next adventure. The patterned loop layers give just the movement you need to keep things interesting, and the fibers will make sure that any dirt tracked inside won’t stop the game in its tracks. Try combining one of the 12 fun neutrals with a larger pattern like Speak or a fleck like the Bark Side. This carpet is crafted with 100% Anso® High Performance Solution Dyed Nylon, featuring a face weight of 34 oz/yd², and backed with Softbac Platinum, in a pattern loop style, measuring 12 ft in width, with a pattern repeat of 18 in. Elevate your space with the trusted quality and timeless designs of Anderson Tuftex carpets.
More from Fetch Anderson Tuftex
View More →Product Information
| Style Name | CHASE |
| Style Number | ZZ075 |
| Color Name | SURF SPRAY |
| Color Number | 00412 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in |
| Fiber | 100% Anso® High Performance Solution Dyed Nylon |
| Face Weight | 34 oz/yd² |
| Backing | Softbac Platinum |
| Style Type | Pattern Loop |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















