Beaulieu Aerial Coromuel Luxury Vinyl Plank
SKU: Aerial-2380
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:3 boxes
Total coverage:108.00 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:3 boxes
Total coverage:108.00 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Beaulieu |
| Collection | Aerial |
| Name | Coromuel |
| SKU | Aerial-2380 |
| Product Type | Vinyl Plank |
| Construction | Dryback |
| Installation | Glue Down |
| Core Thickness mm | |
| Underlayment | |
| Width | 6" |
| Length | 48" |
| Thickness mm | 2 |
| Wear Layer Mil | 12 |
| Wear Layer mm | 0.3 |
| Finish | Medium Embossed |
| Edge | 4-Sided Micro Bevel |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Iic Rating | |
| Stc Rating | |
| Fire Rating | |
| Certification | Virgin PVC, FloorScore, E1 Certified, Phthalates-Free, BLC Certification, QuickShip |
| Residential Warranty | 25 Years |
| Light Commercial Warranty | 7 Years |
| Commercial Warranty | |
| Wear Layer Thickness | 12mil |
| SQFT Per Box | 36 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Beaulieu Coromuel dryback vinyl plank from the Aerial collection is a 2mm waterproof glue-down floor with a 12 mil wear layer and medium embossed finish, delivering stable low-profile performance for renovation and overlay installs, making Coromuel by Beaulieu a slim, durable solution and positioning this Coromuel Aerial vinyl plank as a strong choice for residential and light commercial spaces.
More from Aerial
View More →Product Information
| Brand | Beaulieu |
| Collection | Aerial |
| Name | Coromuel |
| SKU | Aerial-2380 |
| Product Type | Vinyl Plank |
| Construction | Dryback |
| Installation | Glue Down |
| Core Thickness mm | |
| Underlayment | |
| Width | 6" |
| Length | 48" |
| Thickness mm | 2 |
| Wear Layer Mil | 12 |
| Wear Layer mm | 0.3 |
| Finish | Medium Embossed |
| Edge | 4-Sided Micro Bevel |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Iic Rating | |
| Stc Rating | |
| Fire Rating | |
| Certification | Virgin PVC, FloorScore, E1 Certified, Phthalates-Free, BLC Certification, QuickShip |
| Residential Warranty | 25 Years |
| Light Commercial Warranty | 7 Years |
| Commercial Warranty | |
| Wear Layer Thickness | 12mil |
| SQFT Per Box | 36 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support

















