Pravada Artistique European White Oak Engineered Clouette
SKU: 2788-2568SS
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:3 boxes
Total coverage:117.81 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:3 boxes
Total coverage:117.81 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Id | 2788-2568SS |
| Name | Clouette |
| Brand | Pravada |
| Species | European White Oak |
| Collection | Artistique |
| Width | 9.5 in (240 mm) |
| Length | 7 ft (2200 mm) RL |
| Thickness | 14 mm |
| Veneer Thickness | 3 mm |
| SQFT Per Box | 39.27 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Pravada Artistique European White Oak Engineered Duval - Shop the best prices and deals on Engineered Hardwood at Squarefoot Flooring.
More from Pravada European White Flooring
View More →Product Information
| Id | 2788-2568SS |
| Name | Clouette |
| Brand | Pravada |
| Species | European White Oak |
| Collection | Artistique |
| Width | 9.5 in (240 mm) |
| Length | 7 ft (2200 mm) RL |
| Thickness | 14 mm |
| Veneer Thickness | 3 mm |
| SQFT Per Box | 39.27 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















