Shaw Castlewood Oak Engineereed Dynasty
SKU: sh-1031
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:4 boxes
Total coverage:124.36 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:4 boxes
Total coverage:124.36 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Shaw |
| Product Name | Dynasty |
| Collection | Castlewood Oak |
| Species | White Oak (Quercus Alba) |
| Construction | Engineered |
| Width | 7.5" |
| Length | 23.62" to 74.8" RL |
| Thickness | 9/16" |
| Finish | UV Aluminum Oxide |
| SQFT Per Box | 31.09 |
| Edge Profile | Micro Bevel |
| Surface Texture | Wirebrushed |
| Installation Method | Nail, Staple, Glue, Floating |
| Installation Grade | Above, On, Below |
| Radiant Heat | Yes |
| Color Variation | High |
| Gloss Level | 7% |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Shaw Castlewood Oak Engineereed Dynasty - Shop the best prices and deals on Engineered Hardwood at Squarefoot Flooring, your trusted flooring store near me serving Mississauga, Barrie, Toronto, Oakville, Niagara Falls, Brampton, Newmarket, Burlington, Hamilton, Guelph, Ontario, and across Canada.
More from Castlewood
View More →Product Information
| Brand | Shaw |
| Product Name | Dynasty |
| Collection | Castlewood Oak |
| Species | White Oak (Quercus Alba) |
| Construction | Engineered |
| Width | 7.5" |
| Length | 23.62" to 74.8" RL |
| Thickness | 9/16" |
| Finish | UV Aluminum Oxide |
| SQFT Per Box | 31.09 |
| Edge Profile | Micro Bevel |
| Surface Texture | Wirebrushed |
| Installation Method | Nail, Staple, Glue, Floating |
| Installation Grade | Above, On, Below |
| Radiant Heat | Yes |
| Color Variation | High |
| Gloss Level | 7% |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















