COREtec Pro Classics Bakersfield Oak Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | COREtec Pro Classics |
| Name | Bakersfield Oak |
| SKU | VV017-07037 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | SPC |
| Profile | Angle/Tap |
| Width inch | 7" |
| Length inch | 48" |
| Overall Thickness mm | 5 |
| Core Thickness mm | 4 |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Finish | UV Acrylic |
| Edge Profile | Micro Bevel |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 1 |
| Coverage SQFT Per Box | 28.84 |
| Pieces Per Box | 12 |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Installation Grade | On, Above, Below |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Accessories | Stair Tread & Riser, Square Stair Nose, Reducer, T-Mold |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 28.84 |

About this product
Bakersfield Oak from the COREtec Pro Classics collection is an SPC luxury vinyl plank flooring available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. COREtec Pro Classics Bakersfield Oak is built to 5 mm total thickness (4mm SPC + 1mm cork) with a 20 mil wear layer, UV acrylic finish, micro bevel edge, and Angle/Tap floating or direct glue installation. Pro Classics Bakersfield Oak COREtec features a 7" x 48" plank format, covering 28.84 sq ft per carton, and installs on, above, or below grade. This SPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. Bakersfield Oak carries a warm deep California Central Valley-brown oak tone with natural bold grain suited for San Joaquin country and everyday casual warm interiors. SKU: VV017-07037.
More from Pro Classic VV017
View More →Product Information
| Brand | COREtec |
| Collection | COREtec Pro Classics |
| Name | Bakersfield Oak |
| SKU | VV017-07037 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | SPC |
| Profile | Angle/Tap |
| Width inch | 7" |
| Length inch | 48" |
| Overall Thickness mm | 5 |
| Core Thickness mm | 4 |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Finish | UV Acrylic |
| Edge Profile | Micro Bevel |
| Attached Underlayment | Attached Cork |
| Attached Underlayment Thickness mm | 1 |
| Coverage SQFT Per Box | 28.84 |
| Pieces Per Box | 12 |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Installation Grade | On, Above, Below |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Accessories | Stair Tread & Riser, Square Stair Nose, Reducer, T-Mold |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 28.84 |



















