Beaulieu Grand Manor Antiqued Linen Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Beaulieu |
| Collection | Grand Manor |
| Name | Antiqued Linen |
| SKU | GrandManor-2810 |
| Product Type | Vinyl Plank |
| Construction | SPC |
| Installation | Click Lock |
| Core Thickness mm | 6.5 |
| Underlayment | Cork |
| Width | 9-1/8" |
| Length | 72-1/8" |
| Thickness mm | 8 |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Wear Layer mm | 0.55 |
| Finish | Registered Embossed |
| Edge | Pressed Bevel |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Iic Rating | 73 |
| Stc Rating | 72 |
| Fire Rating | |
| Certification | BLC Certification, Virgin PVC, Designed & stocked in Canada, FloorScore, E1 Certified, Phthalates-Free |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Light Commercial Warranty | 15 Years |
| Commercial Warranty | 15 Years |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Beaulieu Antiqued Linen SPC vinyl plank from the Grand Manor collection is an 8mm waterproof click lock floor with a 22 mil wear layer and cork underlayment, delivering IIC 73 and STC 72 acoustic ratings and premium performance designed and stocked in Canada for homes and commercial spaces, making Antiqued Linen by Beaulieu a Canadian-crafted, acoustic solution and positioning this Antiqued Linen Grand Manor vinyl plank as a strong choice for residential and light commercial spaces.
More from Grand Manor
View More →Product Information
| Brand | Beaulieu |
| Collection | Grand Manor |
| Name | Antiqued Linen |
| SKU | GrandManor-2810 |
| Product Type | Vinyl Plank |
| Construction | SPC |
| Installation | Click Lock |
| Core Thickness mm | 6.5 |
| Underlayment | Cork |
| Width | 9-1/8" |
| Length | 72-1/8" |
| Thickness mm | 8 |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Wear Layer mm | 0.55 |
| Finish | Registered Embossed |
| Edge | Pressed Bevel |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Iic Rating | 73 |
| Stc Rating | 72 |
| Fire Rating | |
| Certification | BLC Certification, Virgin PVC, Designed & stocked in Canada, FloorScore, E1 Certified, Phthalates-Free |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Light Commercial Warranty | 15 Years |
| Commercial Warranty | 15 Years |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support

















