Anderson Tuftex Carpet Wanderer Antique Pearl
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Style Name | COLLAB |
| Style Number | ZZ311 |
| Color Name | ANTIQUE PEARL |
| Color Number | 00102 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 4.63 in |
| Face Weight | 55 oz/yd² |
| Backing | Softbac W Lifeguard Technology |
| Style Type | Pattern |
| Dye Method | Predyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Anderson Tuftex Collab Antique Pearl by Anderson Tuftex offers a stunning blend of sophistication and durability. With a nod to vintage luggage and tailored menswear, Collab presents a sophisticated check plaid pattern in rich hues that exude classic style. Crafted to minimize landfill waste, it seamlessly merges timeless design with sustainable practices. This carpet is featuring a face weight of 55 oz/yd², and backed with Softbac W Lifeguard Technology, in a pattern style, measuring 12 ft in width, with a pattern repeat of 4.63 in. Elevate your space with the trusted quality and timeless designs of Anderson Tuftex carpets.
More from Wanderer
View More →Product Information
| Style Name | COLLAB |
| Style Number | ZZ311 |
| Color Name | ANTIQUE PEARL |
| Color Number | 00102 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 4.63 in |
| Face Weight | 55 oz/yd² |
| Backing | Softbac W Lifeguard Technology |
| Style Type | Pattern |
| Dye Method | Predyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















