Anderson Tuftex Carpet Mera Tin
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Style Name | MERA |
| Style Number | ZZ086 |
| Color Name | TIN |
| Color Number | 00547 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.63 in |
| Fiber | 100% Bcf Nylon |
| Face Weight | 35 oz/yd² |
| Backing | Softbac |
| Style Type | Pattern Loop |
| Dye Method | Continuous Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Anderson Tuftex Mera Tin by Anderson Tuftex offers a stunning blend of sophistication and durability. Like a calm sea, Mera’s tiny undulating loop pattern creates just a tad bit of movement to an otherwise solid surface. The 24 beautiful neutral colors provide just the right depth to set the tone in your home. From Sparkling white to Blustery Sky, Mera sets the course for smooth sailing in any decor. This carpet is crafted with 100% Bcf Nylon, featuring a face weight of 35 oz/yd², and backed with Softbac, in a pattern loop style, measuring 12 ft in width, with a pattern repeat of 0.63 in. Elevate your space with the trusted quality and timeless designs of Anderson Tuftex carpets.
More from Mera
View More →Product Information
| Style Name | MERA |
| Style Number | ZZ086 |
| Color Name | TIN |
| Color Number | 00547 |
| Flooring Type | Carpet |
| Contains Recycled Content | no |
| Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.63 in |
| Fiber | 100% Bcf Nylon |
| Face Weight | 35 oz/yd² |
| Backing | Softbac |
| Style Type | Pattern Loop |
| Dye Method | Continuous Dyed |
| Made in Usa | YES |
| Country Of Origin | USA |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















