1867 Floors Pavia White Oak Engineered Calabria
SKU: 43084
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:118.50 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:118.50 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | Calabria |
| Brand | 1867 Flooring |
| Collection | Pavia |
| Species | White Oak |
| Code | 5547006 |
| Thickness | 14 mm (1/2″) |
| Width | 148 mm (5 3/4″) |
| Length | 1860 mm (73 1/4″) |
| Coverage | 23.7 sq.ft / box |
| Finish | Brushed & natural, Treffert UV oil, Gloss level ~8% |
| Grade | ABC |
| Installation | Unilin locking system, micro bevel |
| Top Veneer | 3 mm (1/8″) |
| Warranty Residential | 25 years |
| Warranty Commercial | 5 years |
| SQFT Per Box | 23.7 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
1867 Floors Pavia White Oak Engineered Calabria - Shop the best prices and deals on Engineered Hardwood at Squarefoot Flooring.
More from Pavia
View More →Product Information
| Product Name | Calabria |
| Brand | 1867 Flooring |
| Collection | Pavia |
| Species | White Oak |
| Code | 5547006 |
| Thickness | 14 mm (1/2″) |
| Width | 148 mm (5 3/4″) |
| Length | 1860 mm (73 1/4″) |
| Coverage | 23.7 sq.ft / box |
| Finish | Brushed & natural, Treffert UV oil, Gloss level ~8% |
| Grade | ABC |
| Installation | Unilin locking system, micro bevel |
| Top Veneer | 3 mm (1/8″) |
| Warranty Residential | 25 years |
| Warranty Commercial | 5 years |
| SQFT Per Box | 23.7 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support










