Beaulieu Aerial Vendavel Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Beaulieu |
| Collection | Aerial |
| Name | Vendavel |
| SKU | Aerial-2387 |
| Product Type | Vinyl Plank |
| Construction | Dryback |
| Installation | Glue Down |
| Core Thickness mm | |
| Underlayment | |
| Width | 6" |
| Length | 48" |
| Thickness mm | 2 |
| Wear Layer Mil | 12 |
| Wear Layer mm | 0.3 |
| Finish | Medium Embossed |
| Edge | 4-Sided Micro Bevel |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Iic Rating | |
| Stc Rating | |
| Fire Rating | |
| Certification | Virgin PVC, FloorScore, E1 Certified, Phthalates-Free, BLC Certification, QuickShip |
| Residential Warranty | 25 Years |
| Light Commercial Warranty | 7 Years |
| Commercial Warranty | |
| Wear Layer Thickness | 12mil |
| SQFT Per Box | 36 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Beaulieu Vendavel dryback vinyl plank from the Aerial collection is a 2mm waterproof glue-down floor with a 12 mil wear layer and medium embossed finish, delivering reliable surface protection without adding floor height for renovation and overlay projects, making Vendavel by Beaulieu an efficient, durable solution and positioning this Vendavel Aerial vinyl plank as a strong choice for residential and light commercial spaces.
Product Information
| Brand | Beaulieu |
| Collection | Aerial |
| Name | Vendavel |
| SKU | Aerial-2387 |
| Product Type | Vinyl Plank |
| Construction | Dryback |
| Installation | Glue Down |
| Core Thickness mm | |
| Underlayment | |
| Width | 6" |
| Length | 48" |
| Thickness mm | 2 |
| Wear Layer Mil | 12 |
| Wear Layer mm | 0.3 |
| Finish | Medium Embossed |
| Edge | 4-Sided Micro Bevel |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Iic Rating | |
| Stc Rating | |
| Fire Rating | |
| Certification | Virgin PVC, FloorScore, E1 Certified, Phthalates-Free, BLC Certification, QuickShip |
| Residential Warranty | 25 Years |
| Light Commercial Warranty | 7 Years |
| Commercial Warranty | |
| Wear Layer Thickness | 12mil |
| SQFT Per Box | 36 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support









