Toucan Waterproof TF8306 Canadian Goose Laminate Flooring
SKU: Toucan-TF8306
$2.89per sqft
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.85 sqft
Estimated total:$337.70
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.85 sqft
Estimated total:$337.70
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | TF8306 Canadian Goose |
| Collection | TF83 |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-TF8306 |
| Product Type | Waterproof Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 9 2/5 |
| Length in | 59 17/20 |
| Size in | 59.85 x 9.38 x 0.5 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 38.89 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 17.64 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 23.37 |
| Pcs Per Box | 6.0 |
| Core Material | HIGH WATER-RESISTANCE HDF |
| Collection Name | Toucan - 12mm TF83 Series 120H Waterproof |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 120 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 2.1706 |
| Boxes Per Skid | 36.0 |
| Water Resistance Level | 120 hr |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Toucan TF8306 Canadian Goose in the 12mm TF83 Series is a 120 hour waterproof laminate plank sized 59.85 in x 9.38 in x 12mm with AC4 rating, embossed in register wood look and high water resistance HDF core, giving reliable protection in moisture prone areas.
More from TF83
View More →Product Information
| Product Name | TF8306 Canadian Goose |
| Collection | TF83 |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-TF8306 |
| Product Type | Waterproof Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 9 2/5 |
| Length in | 59 17/20 |
| Size in | 59.85 x 9.38 x 0.5 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 38.89 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 17.64 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 23.37 |
| Pcs Per Box | 6.0 |
| Core Material | HIGH WATER-RESISTANCE HDF |
| Collection Name | Toucan - 12mm TF83 Series 120H Waterproof |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 120 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 2.1706 |
| Boxes Per Skid | 36.0 |
| Water Resistance Level | 120 hr |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















