Toucan Waterproof TF8303 Caribou Laminate Flooring
SKU: Toucan-TF8303
$2.89per sqft
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.85 sqft
Estimated total:$337.70
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.85 sqft
Estimated total:$337.70
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | TF8303 Caribou |
| Collection | TF83 |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-TF8303 |
| Product Type | Waterproof Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 9 2/5 |
| Length in | 59 17/20 |
| Size in | 59.85 x 9.38 x 0.5 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 38.89 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 17.64 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 23.37 |
| Pcs Per Box | 6.0 |
| Core Material | HIGH WATER-RESISTANCE HDF |
| Collection Name | Toucan - 12mm TF83 Series 120H Waterproof |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 120 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 2.1706 |
| Boxes Per Skid | 36.0 |
| Water Resistance Level | 120 hr |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Toucan TF8303 Caribou from the 12mm TF83 Series is a 120 hour waterproof laminate board sized 59.85 in x 9.38 in x 12mm with AC4 rating, embossed in register woodgrain and high water resistance HDF core, suited to open concept living, dining and basement spaces.
More from TF83
View More →Product Information
| Product Name | TF8303 Caribou |
| Collection | TF83 |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-TF8303 |
| Product Type | Waterproof Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 9 2/5 |
| Length in | 59 17/20 |
| Size in | 59.85 x 9.38 x 0.5 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 38.89 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 17.64 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 23.37 |
| Pcs Per Box | 6.0 |
| Core Material | HIGH WATER-RESISTANCE HDF |
| Collection Name | Toucan - 12mm TF83 Series 120H Waterproof |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 120 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 2.1706 |
| Boxes Per Skid | 36.0 |
| Water Resistance Level | 120 hr |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















