Toucan Waterproof TF8302 Beaver Laminate Flooring
SKU: Toucan-TF8302
$2.89per sqft
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.85 sqft
Estimated total:$337.70
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.85 sqft
Estimated total:$337.70
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | TF8302 Beaver |
| Collection | TF83 |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-TF8302 |
| Product Type | Waterproof Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 9 2/5 |
| Length in | 59 17/20 |
| Size in | 59.85 x 9.38 x 0.5 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 38.89 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 17.64 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 23.37 |
| Pcs Per Box | 6.0 |
| Core Material | HIGH WATER-RESISTANCE HDF |
| Collection Name | Toucan - 12mm TF83 Series 120H Waterproof |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 120 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 2.1706 |
| Boxes Per Skid | 36.0 |
| Water Resistance Level | 120 hr |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Toucan TF8302 Beaver in the 12mm TF83 Series delivers 120 hour waterproof performance in a 59.85 in x 9.38 in laminate plank, featuring AC4 wear layer, embossed in register finish and high water resistance HDF core for busy Canadian families and pet friendly homes.
More from TF83
View More →Product Information
| Product Name | TF8302 Beaver |
| Collection | TF83 |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-TF8302 |
| Product Type | Waterproof Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 9 2/5 |
| Length in | 59 17/20 |
| Size in | 59.85 x 9.38 x 0.5 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 38.89 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 17.64 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 23.37 |
| Pcs Per Box | 6.0 |
| Core Material | HIGH WATER-RESISTANCE HDF |
| Collection Name | Toucan - 12mm TF83 Series 120H Waterproof |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 120 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 2.1706 |
| Boxes Per Skid | 36.0 |
| Water Resistance Level | 120 hr |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















