Oakel City Destiny Aqua Expert Norway Laminate Flooring
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Oakel City Floor |
| Collection | Destiny Aqua Expert |
| Name | Norway |
| SKU | AE1202 |
| Product Type | Laminate Flooring |
| Water Resistance | 72 Hours Water Resistant |
| Abrasive Class Rating | AC4 |
| Finish | Embossed in Register (EIR) |
| Bevel | 4 Sides Painted Bevelled |
| Locking System | Drock Lock |
| Width | 7 11/16" |
| Length | 47 13/16" |
| Thickness mm | 12 |
| Planks Per Box | 6 |
| SQFT Per Box | 15.79 |
| Flush Round Nosing | 24 x 115 x 2400 mm |
| Flush Square Nosing | 24 x 115 x 2400 mm |
| Stair Riser | 8 x 12 x 1200 mm |
| Stair Board | 24 x 115 x 2400 mm |
| Reducer | 15 x 45 x 2400 mm |
| T Moulding | 12 x 45 x 2400 mm |
| Residential Warranty | 25 Years |
| Certifications | FloorScore, CARB Phase 2, CE, Atlas, EUTR, SGS |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Oakel City Floor Destiny Aqua Expert Norway laminate flooring is built with a 12mm AC4-rated core for dependable residential durability. Norway Oakel City Floor features 72-hour water resistance and a realistic Embossed in Register finish in a 7 11/16" x 47 13/16" plank profile. Designed with 4-side painted bevelled edges and secured using the Drock Lock system. Certified FloorScore, CARB Phase 2, CE, Atlas, EUTR, and SGS with 25-year residential coverage.
More from Destiny Aqua Expert
View More →Product Information
| Brand | Oakel City Floor |
| Collection | Destiny Aqua Expert |
| Name | Norway |
| SKU | AE1202 |
| Product Type | Laminate Flooring |
| Water Resistance | 72 Hours Water Resistant |
| Abrasive Class Rating | AC4 |
| Finish | Embossed in Register (EIR) |
| Bevel | 4 Sides Painted Bevelled |
| Locking System | Drock Lock |
| Width | 7 11/16" |
| Length | 47 13/16" |
| Thickness mm | 12 |
| Planks Per Box | 6 |
| SQFT Per Box | 15.79 |
| Flush Round Nosing | 24 x 115 x 2400 mm |
| Flush Square Nosing | 24 x 115 x 2400 mm |
| Stair Riser | 8 x 12 x 1200 mm |
| Stair Board | 24 x 115 x 2400 mm |
| Reducer | 15 x 45 x 2400 mm |
| T Moulding | 12 x 45 x 2400 mm |
| Residential Warranty | 25 Years |
| Certifications | FloorScore, CARB Phase 2, CE, Atlas, EUTR, SGS |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support















